Tuff T01 5X114.3/5X127 17X8 +20 FLAT BLACK W/ MACHINED FACE - 1780T01205D47F78C
📧 Get Fitment Help
Verify parts fit & get product recommendations
These are the Tuff T01 and come in a 5x114.3 bolt pattern. This is a 17 inch wheel meaning they use 17 inch tires. The wheel width is 8 and the offset of this wheel is 20. Looking for a different size?
The part number for this wheel is 1780T01205D47F78C.
- BRAND:
- Tuff
- MODEL:
- T01
- PCD2:
- 5X127
- DIAMETER:
- 17
- WIDTH:
- 8
- OFFSET:
- 20
- COLOR:
- FLAT BLACK W/ MACHINED FACE
- SKU:
- 1780T01205D47F78C
Write a Review
Tuff
Tuff T01 5X114.3/5X127 17X8 +20 FLAT BLACK W/ MACHINED FACE
- 🚗 Infiniti (G35, G37, Q50, etc.)
- This gives you the diameter in millimeters (e.g., 114.3mm)
- The pattern is written as: 5x114.3 (5 lugs x 114.3mm diameter)
For 4-lug wheels:
- Measure from the center of one lug hole to the center of the opposite hole
- Example: 4x100 (4 lugs x 100mm diameter)
For 6-lug wheels:
- Measure from the center of one lug hole to the center of the hole directly across
- Example: 6x139.7 (6 lugs x 139.7mm diameter)
- 📏 17" = Diameter (height of the wheel from edge to edge)
- 📏 8" = Width (measured from inner bead seat to outer bead seat)
This wheel is Tuffx8, meaning:
- 🎯 It accepts Tuff-inch tires
- Divide by 4 (or number of wheels)
- Add 20-30% safety margin